Σχολικό έτος 2013-2014

• Καθηγητές 2013_2014
  • Πρόγραμμα "Φυσικές διαδρομές και αθλητισμός"

Υπεύθυνος καθηγητής ο κος Ξηρουδάκης Ιωάννης ΠΕ11

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ήταν 26 (12 αγόρια & 14 κορίτσια)

ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ-ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ:

-          Φύση και αθλητισμός (αθλητικές δραστηριότητες στο φυσικό περιβάλλον)

-          Αναγνώριση φυσικών διαδρομών της Μεσσαράς.

-          Εκμάθηση νέων αθλητικών δραστηριοτήτων (ορειβασία, ποδηλασία, ιππασία κ.α.)

• Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα "Άρωμα?. βουνού"

• Πολιτιστικό Πρόγραμμα "Φωτογραφίζω τον τόπο μου"

Υπεύθυνη προγράμματος η κα Τσαγγέτα Ειρήνη.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 20 μαθητές, απο τους οποίους οι 8 ήταν αγόρια και οι 12
    κορίτσια.

ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ-ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ:

τοπική: Οι μαθητές πρόβαλλαν στους δικούς τους ανθρώπους αλλά και σε ξένους τις ομορφιές και τις ιδιαιτερότητες του τόπου τους.

κοινωνική: προσέγγισαν κοινωνικές ομάδες και φορείς για την ευαισθητοποίηση τους ως προς το τι μπορεί να προβληθεί, διατηρηθεί, διασωθεί ή βελτιωθεί.

οικονομική: κατάλαβαν τον αντίκτυπο της προβολής του τόπου τους στην τοπική οικονομία.

περιβαλλοντική: παρατήρησαν το χώρο που τους περιβάλλει, αναγνώρισαν προβλήματα που προκύπτουν από την ανθρώπινη δραστηριότητα-παρέμβαση στη φύση.