Δημιουργία σπορείου-18/02/2013

Στα πλαίσια του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων «Φαί από τον κήπο μας να είναι μαζεμένο», τη Δευτέρα 18 /02/2013, η περιβαλλοντική ομάδα του Γυμνασίου Πόμπιας, αποτελούμενη από 15 μαθητές της Β? τάξης δημιούργησε ένα σπορείο. Την προσπάθεια των μαθητών συντόνισαν με την παρουσία τους και τις συμβουλές τους η Διευθύντρια της Γεωργικής Σχολής Μεσσαράς (ΕΠΑ.Σ. Κρήτης) κ. Χαλκιαδάκη μαζί με μαθητές της Σχολής και οι εκπρόσωποι του Δικτύου Ανταλλαγής Παραδοσιακών Σπόρων «Πελίτι» στο Ηράκλειο, κ. Μανώλη Βαρδάκη και κ. Στέλλα Χατζηγεωργίου. Αφού επιθεώρησαν το χώρο που έχει προβλεφθεί για τη δημιουργία του κήπου και επέδειξαν τα βήματα που χρειάζεται να γίνουν από ?δω και πέρα, τους προμήθευσαν με σπόρους ντομάτας (2 διαφορετικές ποικιλίες), πιπεριάς και μελιτζάνας και έφτιαξαν το σπορείο. Τους σπόρους αυτούς θα φροντίσουν οι μαθητές του Γυμνασίου, με στόχο τα φυτά που θα προκύψουν, να μεταφυτευθούν στον κήπο του σχολείου τους. Κατά την επίσκεψή τους, προγραμματίσαμε και επόμενες δράσεις μαζί τους.

Η Διευθύντρια, κ. Καλλιπέτη Δέσποινα, ο Σύλλογος των καθηγητών και οι μαθητές ευχαριστούμε θερμά όλους όσους βοήθησαν.