Λεκτική και μη Λεκτική Επικοινωνία

Στα πλαίσια της βιωματικής δράσης «Λεκτική και μη λεκτική επικοινωνία» οι μαθητές κατά το γ? τρίμηνο έκαναν θεατρικό δρώμενο με βάση το έργο «Δεν βλέπω, δεν ακούω, δεν μιλάω». Αφού πρώτα ήρθαν σε επαφή με το έργο έγραψαν οι ίδιοι το σενάριο, προσαρμοσμένο πάντα στο θέμα τους και αποφάσισαν μετά από πρόβες να παρουσιάσουν δύο εκδοχές του θεατρικού. Για τη λεκτική επικοινωνία οι μαθητές έπαιξαν τις σκηνές ομιλούντες, ενώ για τη μη λεκτική εκδοχή γύρισαν τις ίδιες σκηνές χωρίς να μιλάνε δίνοντας έμφαση στη μιμόγλωσσα, στους μορφασμούς και τις κινήσεις του σώματος. Και οι δύο εκδοχές βιντεοσκοπήθηκαν και στη συνέχεια χρησιμοποιήθηκαν για τη δημιουργία βίντεο, το οποίο αποτέλεσε και το τελικό προϊόν της δράσης.