24-03-2014:Παζάρι στην αυλή του σχολείου

Φέτος, η περιβαλλοντική ομάδα του Γυμνασίου Πόμπιας θα ταξιδέψει στο Παρανέστι της Δράμας για να παρακολουθήσει ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Παρανεστίου. Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί από 5 ως 8 Απριλίου και προκειμένου να καλυφθεί ένα μέρος των εξόδων για τη μετακίνησή μας αυτή, σκεφτήκαμε να ανταλλάξουμε αντικείμενα που έχουμε όλοι στα σπίτια μας αλλά δεν χρησιμοποιούμε και τα οποία όμως μπορεί να είναι χρήσιμα σε κάποιον άλλο, με πολύ χαμηλό κόστος. Επίσης, στόχος μας ήταν να δώσουμε και κάποια από τα φυτά που έχουμε φροντίσει στο θερμοσπόρειό μας και να ευαισθητοποιήσουμε έτσι την τοπική κοινωνία στην δημιουργία σπορείου και στην καλλιέργεια παραδοσιακών ποικιλιών. Με συνθήματα λοιπόν όπως τα παρακάτω:

«Τα σκουπίδια του ενός είναι του άλλου θησαυρός» και «Παραδοσιακοί Σπόροι και Φυτά = Η Λύση για την Κρίση - Κρατάτε Σπόρο μια Ζωή, Κρατούν τη φύση ζωντανή, Θα ?χετε πάντοτε φαί» πραγματοποιήσαμε το παζάρι στο χώρο του σχολείου μας στις 24 / 03 / 2014.