16-02-2014 Ποδηλατοδρομία

Πάνω από 100 ποδηλάτες κάθε ηλικίας, μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικοί, Σαμαρείτες συμμετείχαν στην ποδηλατοδρομία που διοργάνωσε το Γυμνάσιο Πόμπιας, την Κυριακή 16 Φλεβάρη.

Ανάμεσα στις προτεινόμενες διαδρομές των 25 και 15 Km, όλοι οι συμμετέχοντες ακολούθησαν την μεγαλύτερη διαδρομή των 25 Km.

Σε κάθε χωριό που περνούσε η ποδηλατοδρομία γινόταν στάση και μοιραζόντουσαν από τους μαθητές εργασίες καλλιτεχνικών στους κατοίκους.

16022014podhlatodromia

Η ποδηλατοδρομία πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «Φυσικές διαδρομές και αθλητισμός» που υλοποιεί το σχολείο με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Γιάννη Ξηρουδάκη.

Την ποδηλατοδρομία κάλυψαν για την ασφάλεια των συμμετεχόντων η Ελληνική Αστυνομία και ο Ερυθρός Σταυρός Μοιρών.